Výprava na Helfštýn 27. 4. 2019

V sobotu 27. dubna 2019 jsme se rozhodli vypravit se společně na zříceninu hrad Helfštýn. Sešli jsme se tedy v 7:20 na vlakovém nádraží v Kroměříži. Nastoupili jsme na vlak a dojeli nejdříve do Hulína, pak jiným vlakem do Přerova. Tam jsme opět museli přestoupit a dojeli jsme dalším vlakem do Lipníka nad Bečvou. Dále jsme nastoupili na autobus, jenž nás odvezl až do Týna nad Bečvou. Odtud jsme už museli jít pěšky. Již před půl desátou jsme došli na první nádvoří zříceniny hradu Helfštýn.

Po krátké pauze na svačinu jsme se vydali s průvodcem na komentovanou prohlídku. Naneštěstí byla ale nejstarší část (Palác) z důvodu rekonstrukce a částečného zastřešení uzavřena. Prohlídka byla tedy o něco kratší. Během prohlídky jsme si všímali také četných kovových výtvorů, které, jak jsme se dozvěděli, vytvářejí umělečtí kováři z celého světa na setkání s názvem Hefaiston, které se každoročně koná právě na Helfštýně.

Po prohlídce jsme si dali rozchod na prostředním nádvoří. Po chvíli volna jsme se vydali kousek pod hrad k parkovišti, kde jsme na ohništi rozdělali oheň a opekli si špekáčky. Asi kolem 13:00 jsme oheň uhasili, ohniště uklidili a vydali se opět na cestu. Červená turistická značka nás dovedla zpět přes Týn n. B. do Lipníka n. B. Tam jsme ještě navštívili místní supermarket a hned poté jsme se vydali na vlakové nádraží. V 15:14 jsme nastoupili do vlaku a po dvou přestupech jsme dorazili zpět do Kroměříže.

Odkaz na fotogalerii: http://skauti.smskm.cz/fotogalerie/vyprava-na-helfstyn-27-4-2019